17.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor, 2024

TË FUNDIT

SHBA, bisedimet e mbylljes së qeverisë do të rifillojnë

spot_img

Bisedimet për t’i dhënë fund mbylljes së pjesshme të qeverisë federale të SHBA do të rifillojnë të dielën, thotë Presidenti Donald Trump, ndërsa ngërçi hyn në javën e tretë.

Trump shkroi se nuk pati “shumë përparim” në bisedimet me përfaqësuesit e Partisë Demokratike të shtunën.

Kryetarja e Dhomës së Demokratëve Nancy Pelosi tha se partia e saj do të paraqesë amendamente për të rihapur agjensi të caktuara.

Rreth 800,000 punëtorë federalë kanë punuar pa pagesë që nga 22 dhjetori.

Presidenti republikan ka refuzuar të financojë plotësisht qeverinë derisa të aprovohet fondi 5.6 miliardë dollarë për të ndërtuar murin në kufirin e SHBA dhe Meksikë. Trump shkroi në twitter mbi arritjet e takimit të së shtunës ndërmjet ekipit të tij dhe përfaqësuesve të Partisë Demokratike:

“Bisedimet do të rifillojë të dielën pasdite, por të dy palët duket se refuzojnë të bëjnë lëshime, ka pak shenja të ndonjë përparimi”-shkroi Trump.

Presidenti amerikan kishte thënë më parë se ishte i përgatitur për mbylljen e pjesshme të qeverisë për muajt e fundit apo edhe vitet. Ai gjithashtu tha se mund të deklaronte një emergjencë kombëtare për të ndërtuar murin pa miratimin e Kongresit.

Demokratët këmbëngulin se nuk do të ketë fonde për atë mur. Kryetarja e Dhomës së Re Nancy Pelosi e ka quajtur ndërtimin e murit “një imoralitet”./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat