33.5 C
Tirana
E mërkurë, 17 Korrik, 2024

TË FUNDIT

SHBA planifikon dërgimin e astronautëve në Hënë brenda pesë vitesh

spot_img

Nënpresidenti i SHBA-së, Mike Pence, tha se vendi synon të dërgojë astronautët në Hënë deri në vitin 2024.

Pence e bëri premtimin në një fjalim në Alabama, duke thënë se ndër astronautët do të ishte edhe një grua.

“Plani i kësaj administrate të SHBA-së është që të rikthejë austronautët në hënë brenda pesë viteve të ardhshme. Më lejoni të jem i qartë, gruaja e parë dhe një astronaut tjetër do të nisen nga raketa amerikane dhe nga toka amerikane”, deklaroi Pence.

Muaji korrik i këtij viti shënon 50 vjetorin e zbarkimit të parë të njeriut në Hënë.

Astronautët e Apollo-s të NASA-s ishin të fundit që ecën në hënë më 1972, dhe asnjë vend deri më tani nuk ka bërë një përpjekje serioze për të dërguar njerëzit në Hënë.

Për dekada me radhë, administratat amerikane kanë shkuar shqyrtuar mes Hënës dhe Marsit si një prioritet për eksplorimin e hapësirës.

Ish presidenti, Barak Obama, favorizoi Marsin si destinacionin e ardhshëm të madh të astronautëve, ndërsa Presidenti Donald Trump shtyu përpara planet për Hënën.

Pence nuk dha asnjë çmim se sa mund të kushtojë ky udhëtim. Por, NASA ka rritur përpjekjet e saj për t’u bashkuar me kompanitë private, si SpaceX dhe Boeing, për të zgjeruar aftësinë për të dërguar njerëzit në hapësirë./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat