fbpx

SHBA pranë Shqipërisë në luftën kundër COVID-19, ambasada jep lajmin e mirë

ambasada-amerikane-ne-shqiperi.jpg

Përmes programit USAID/Albania Shtetet e Bashkuara të Amerikës i qëndrojnë pranë Shqipërisë në luftën kundër COVID-19.

Ditën e sotme USAID ka dorëzuar 29 mijë teste pranë Institutit të Shëndetit Publik.

Përmes një mesazhi në ‘Facebook’ ambasada Amerikane ka bërë me dije se që nga shpërthimi i pandemisë, qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka angazhuar më shumë se 1.5 miliard dollarësh ndihmë me qëllimin për të luftuar pandeminë.

“USAID/Albania dorëzoi 29,000 komplete testimi në Institutin e Shëndetit Publik, si pjesë e ndihmës së Shteteve të Bashkuara për Shqipërinë, në përgjigje të pandemisë së COVID-19. Që nga shpërthimi i pandemisë, qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka angazhuar më shumë se 1.5 miliard dollarë ndihmë nëpërmjet Departamentit të Shtetit dhe USAID, posaçërisht me qëllimin për të luftuar pandeminë.”, thuhet në mesazhin e ambasadës.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303