fbpx

SHBA shqyrton mundësitë e armatimit në hapësirë

Screenshot_2-20.png

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po shqyrtojnë mundësinë e vendosjes së armëve në hapësirë duke përfshirë lazer dhe satelitë për të kapur raketat armike, raportoi një zyrtar i administratës për shtypin amerikan.

”Asnjë vendim i veçantë nuk është marrë në këtë drejtim, por administrata Trump synon të forcojë mburojën antiraketore për të mbrojtur Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe interesat e saj jashtë vendit nga sulmet e mundshme”, tha ai.

Disa muaj më parë, presidenti Trump kishte përmendur idenë e krijimit të një ushtrie hapësinore.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303