fbpx

SHBA vazhdon me sanksione ndaj Iranit

Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione të reja për kompaninë më të madhe ajrore të Iranit dhe rrjetin e saj të transportit, duke i akuzuar ata për transportimin e ndihmës vdekjeprurëse dhe armëve.

Sanksionet e reja vijnë vetëm disa ditë pas shkëmbimit të të burgosurve në fundjavë midis armiqve historikë, një akt i rrallë bashkëpunimi pasi tensionet u përshkallëzuan që kur presidenti i SHBA Donald Trump u tërhoq nga marrëveshja bërthamore e Iranit e 2015.

Departamenti amerikan i Shtetit shënjestroi Ndërmarrjen e Transportit ESAIL me seli në Shanghai, për të cilën Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, tha se “me vetëdije transporton materiale të paligjshme nga Organizata e Industrive Hapësinore të Iranit, e cila mbikëqyr të gjithë industrinë e raketave në Iran” dhe ka punuar me organizatat iraniane që i nënshtrohen sanksioneve të Kombeve të Bashkuara.

Sanksionet ndaj ESAIL dhe sanksionet shtesë për Linjat e Transportit të Republikës Islamike të Iranit do të hyjnë në fuqi në qershor të vitit 2020.

Përveç sanksioneve ndaj kompanive, Pompeo kërcënoi sanksione shtesë për ata që kryejnë transaksione të paligjshme.

Pavarësisht raundit të fundit të sanksioneve, Pompeo tha se shpresonte që shkëmbimi i të burgosurve mund të çojë në lirimin e amerikanëve të tjerë të mbajtur në Iran.