fbpx

SHBA vendos 28 kompani kineze në listën e zezë

us-china-trade-talks.jpg

SHBA ka përfshirë rreth 28 kompani kineze në listën e zezë pasi sipas saj kanë shkelur të drejtat dhe ka abuzuar me minoritetet e tjera kryesisht myslimane në rajonin e Xinjangut.

SHBA nuk mund dhe nuk do të tolerojë shtypjen brutale të minoriteteve etnike në kinë është shprehur sekretari amerikan i tregtisë Wuilbur Ross, duke njoftuar vendimin, që ndalon entitetet në listë të blejnë produkte amerikane.

Organizatat nuk do të lejohen të blejnë produkte amerikane pa miratimin e Uashingtonit.

Të 28 kompanitë kineze përfshijnë si agjencitë qeveritare ashtu edhe kompanitë e teknologjisë të specializuara në pajisjet e mbikëqyrjes.

Kina reagoi me zemërim, duke hedhur poshtë pretendimet e SHBA si të pabaza.

“Nuk ka probleme të tilla me të ashtuquajturat” çështje të të drejtave të njeriut “siç pretendohen nga Shtetet e Bashkuara,” tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme Geng Shuang. “Këto akuza nuk janë gjë tjetër veçse një justifikim për Shtetet e Bashkuara që të ndërhyjnë qëllimisht në punët e brendshme të Kinës”-shtoi zëdhënësi.

Kjo nuk është hera e parë që SHBA i vendos grupet kineze nën një ndalim tregtie.

Administrata Trump në muajin maj shtoi gjigantin e telekomunikacionit Huawei në Listën  e Etniteteve për shkak të frikës së sigurisë për produktet e tij./real-news.tv/

 

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303