fbpx

SHBA vendos taksa të reja ndaj mallrave kineze

SHBA do të vendosë tarifa të reja për një gamë të mallrave kineze, në një përshkallëzim të mprehtë të një lufte tregtare mes dy vendeve.

Të dielën, SHBA pritet të godasë produktet kineze me vlerë miliarda dollarë me tarifa 15%.

Pekini nga ana tjetër ka deklaruar se do të hakmerret, ndërsa gjithashtu bëri thirrje që të dy palët të vazhdojnë negociatat tregtare.

Ky veprim vjen mes tensioneve të ngritura midis Uashingtonit dhe Pekinit.

Deri në fund të vitit, Uashingtoni synon të vendosë tarifa për pothuajse të gjitha importet kineze në SHBA.

Ajo që fillimisht ishte një mosmarrëveshje mbi praktikat e pretenduara të padrejta të Kinës, gjithnjë e më shumë shihet si një luftë fuqie gjeopolitike midis dy ekonomive më të mëdha në botë./real-news.tv/