fbpx

SHBA vret gabimisht 30 civilë dhe plagos 40 të tjerë

Një sulm me dronë amerikanë me qëllim të goditjes së Shtetit Islamik (IS) në Afganistan vrau të paktën 30 civilë që pushonin pas punës në fusha, thanë zyrtarët të enjten.

Sulmi, i cili ndodhi mbrëmjen e së mërkurës, plagosi gjithashtu 40 njerëz të tjerë pasi shënjestroi aksidentalisht fermerët dhe punëtorët që sapo kishin mbledhur arra pishe në Wazir Tangi në provincën lindore Nangarhar, thanë tre zyrtarë afganë për Reuters.

Ministria e Mbrojtjes e Afganistanit dhe një zyrtar i lartë i SHBA-së në Kabul konfirmuan sulmin me avion, por nuk ndanë detaje të viktimave civile.

“Forcat amerikane zhvilluan një sulm me dronë kundër terroristëve Da’esh (IS) në Nangarhar, “tha Kolonel Sonny Leggett, një zëdhënës i forcave amerikane në Afganistan. “Ne jemi të vetëdijshëm për pretendimet për vdekjen e civilëve dhe po punojmë me zyrtarët lokalë për të përcaktuar faktet.”

Rreth 14,000 trupa amerikane ndodhen në Afganistan, duke trajnuar dhe këshilluar forcat afgane të sigurisë dhe duke kryer operacione kundër IS dhe Talibanëve./real-news.tv/