fbpx

Shefja e policisë britanike: Duhet bërë më shumë për kërcënimin e dronëve

download-25-1.jpg

Zyrtarët e qeverisë dhe të sigurisë duhet të rrisin nivelin e tyre për të trajtuar përdorimin e paligjshëm të dronëve në aeroporte, që sollën kaos në aeroportin e Londrës në Gatwick, në prag të Krishtlindjes, tha të enjten zyrtari më i lartë i policisë britanike.

Dronët u ngritën për tre ditë rresht në aeroportin e dytë më të madh të Britanisë së Madhe dhe rreth 1,000 fluturime u pezulluan duke penguar udhëtimin e 140,000 pasagjerëve.

Komisionerja e Policisë Metropolitane në Londër, Cressida Dick, tha se asnjë forcë policore në mbarë botën nuk mund të jetë e sigurtë për parandalimin e problemit të paraqitur nga dronët në aeroporte.

“Mendoj se nuk do të gjeni një shërbim policor në botë që të rri i ulur në mënyrë të vetëkënaqur duke menduar: “ne mund të merremi me një dron”. ”

Dronët u zbuluar për herë të parë në Gatwick më 19 dhjetor. Sa herë që aeroporti kërkonte të rihapte pistën, dronët riktheheshin dhe autoritetet rifitonin kontrollin mbi aeroport pasi ushtria vendosi teknologjinë ushtarake për të ruajtur zonën.

Ministri i Sigurisë Ben Wallace tha të hënën se forcat e sigurisë britanike tashmë kanë sisteme zbulimi që mund të vendosen në të gjithë vendin për të luftuar kërcënimin me dronë.

“Teknologjia e dronëve është gjithnjë në ndryshim. Ka një shumëllojshmëri të taktikave dhe teknologjive që ne po përdorim tani, por në të ardhmen ato do të duhet të ndryshojnë përsëri, jam i sigurt “, tha Dick.

“Unë kam folur me kolegë në mbarë botën. Mund t’ju them se ky nuk është një problem i lehtë. Ne po bëjmë më të mirën dhe jam i sigurtë që nëse në të ardhmen do të punojmë ngushtë me të tjerët, ne do të bëhemi akoma më të mirë ”

Hetimi për incidentin në aeroportin Gatwick po vijon. Policia liroi dy persona që ishin të dyshuar për fluturimin e dronëve./real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *