30.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Shi artificial për të luftuar ndotjen

spot_img

Ushtria e Indonezisë po përdorë aeroplanët ushtarakë për të krijuar shi artificial. Këtë po e bëjnë për të luftuar ndotjen, pasi që smogu që është shkaktuar nga zjarrët po bënë që shkollat të mbyllen në ishullin e Sumatrës.

“Aeroplani mund të mbajë tonelata kripë për t’u përdorur në mbjelljen e reve” u shprehë kreu I agjencisë për mbrojtjen civile, Edwar Sanger. Dukshmëria në qarkun Rupat ishte më e ulët se 100 metra.

Zjarret në pyjet çdo vit janë rrezik për Indonezinë. Ato po krijojnë mjegulla dhe ndotja e ajrit është në nivel të lartë./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat