fbpx

Shkencëtarët izraelitë pretendojnë se mund të ngadalësojnë plakjen

old55-800x418-1.jpg

Shkencëtarët izraelitë thonë se kanë arritur të ndryshojnë me sukses procesin e plakjes biologjike, duke përdorur vetëm oksigjen.

Hulumtimi i fundit i udhëhequr nga Prof. Shai Efrati i Universitetit të Tel Avivit, së bashku me një ekip nga Qendra Mjekësore Shamir, zbuluan se kur të rriturit e shëndetshëm mbi moshën 64 vjeç vendoseshin në një dhomë nën presion dhe u jepej oksigjen i pastër për 90 minuta në ditë, për rreth pesë ditë, për tre muaj, jo vetëm që procesi i plakjes u vonua, por në fakt u përmbys.

Studimi, i cili është botuar në revistën e rishikuar nga kolegët, Aging, u fokusua nëse procesi mund të ndryshojë dy tregues kryesorë të plakjes biologjike: shkurtimin e telomereve të ADN-së dhe akumulimin e qelizave rezultante të plakjes.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303