fbpx

Shkencëtarët që qëndrojnë pas vaksinës COVID

0325b6cdf7f0bf42065d0d90e974edb1_L.jpg

Ata janë skuadra luftarake kundër viruseve, tashmë edhe në betejën me Covid-19. Universiteti i Oksfordit ka njoftuar sot rezultatet e provave klinike për goditjen e tij, të cilat tregojnë se është deri në 90 përqind efektive në ndalimin e virusit.

Vaksina pritet të kushtojë vetëm 2 £ në kohë dhe mund të ruhet me çmim të ulët në një frigorifer normal, ndryshe nga vaksinat e tjera të bëra nga Pfizer dhe Moderna që treguan rezultate të ngjashme premtuese javën e kaluar, por duhet të mbahen në temperatura ultra të ftohta duke përdorur pajisje të shtrenjta.

 

Por kush janë ‘pesëshja fantastike’ që fshihet pas krijimit të vaksinës së koronavirusit në Universitetin e Oxfordit.

Katie Ewer, Sarah Gilbert, Adrian Hill, Andrew Pollard,

Teresa (Tess) Lambe

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303