fbpx

‘Femrat me vithe të mëdha janë më inteligjente’

met-gala-2015-jennifer-lopez-kim-kardashian-gi.jpg

Një hulumtim të cilin e ka bërë Universiteti i Oksfordit në 16.000 femra, ka treguar që femrat me vithe të mëdha kanë kolesterinë më të ulët dhe nivel më të lartë të thartirave yndyrore omega-3, të cilat ndihmojnë në funksionimin më të mirë të trurit dhe në mbrojtjen e shëndetit të tyre.

Veç kësaj, ato edhe janë më të mençura se femrat me vithe më të vogla.

Iniciuesi i hulumtimit, doktor Konstantinos Manolopulous, ka theksuar që e gjitha reduktohet në shpërndarjen e yndyrës në trup.

Personat te të cilët është përqindja me e lartë e yndyrës në vithe, ndërkaq më e vogël në stomak, duar dhe në zonën përreth zemrës, kryesisht janë më të shëndetshëm dhe më rezistues ndaj sëmundjeve të ndryshme./real-news.tv

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303