fbpx

Shpërthimi i fabrikës së fishekzjarreve, rritet numri i viktimave, 97 janë në spital

Një shpërthim i fuqishëm në fabrikën e fishekzjarreve në Turqinë veriperëndimore shkaktoi 4 viktima dhe 97 të lënduar.

“Një total prej 97 pacientësh janë shtruar në 5 spitale”, tha Ministri i Shëndetësisë, ndërsa numri i viktimave shkoi në 4.

Ministri i Shëndetësisë theksoi se gjithsej 84 ambulanca, dy ambulanca ajrore, 18 ekipe të shpëtimit mjekësor dhe personeli i ndihmës së urgjencës së bashku me ekipet e katastrofës dhe ato të urgjencës u dërguan në vendin e ngjarjes në provincën Sakarya.

Gjithashtu ministri Koca tha se njerëzit që jetojnë në zonë mund të preken nga gazrat e fishekzjarreve, veçanërisht në 12 orët e para pas incidentit. Ai u kërkoi vendasve të vishnin maska ​​dhe të mos dilnin nga shtëpitë e tyre.

Ai gjithashtu vuri në dukje se fabrika ka rreth 186 punonjës, 20 prej të cilëve nuk ishin në punë dhe 15-20 persona të tjerë u larguan nga puna herët në mëngjes.

Duke iu referuar incidentit, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan më herët tha: “Të gjitha llojet e masave janë marrë që tani.”

Erdogan tha se shpresonte të dëgjonte lajme më të mira dhe njerëzit të ktheheshin në familjet e tyre shëndoshë e mirë.