18.5 C
Tirana
E martë, 21 Maj, 2024

TË FUNDIT

Shprehni dëshirën,sonte shfaqet “Hëna e Trëndafiltë”

spot_img

Qershori do të jetë një muaj plot me mundësi për vëzhgime spektakolare për entuziastët e astronomisë ,përfshirë këtu hënën e plotë të muajit të parë të verës, Hënës së Trëndafiltë.

Ngjarja vjetore e Hënës nuk do të thotë domosdoshmërisht se Hëna ka ngjyrë të kuqërremtë. Emri i saj, në të vërtetë, vjen nga fiset Algonquin, të cilët e përdornin Hënën e plotë si sinjal për të vjelë boronicat e pjekura. Hëna njihet gjithashtu si Hëna e Mjaltit, Hëna e Nxehtë dhe Hëna luleshtrydhe.

Ndryshe nga të gjitha Hënat e tjera të plota, kjo e sotmja është magjike. Shumica e njerëzve besojnë akoma edhe sot se Hëna e Trëndafiltë plotëson dëshirat, ndaj, para se t’i ngrini sytë në qiell për të parë mrekullinë, mendojeni dëshirën dhe tregojani vetëm Hënës.  /real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat