fbpx

“Shpresuam se do ia dilje profesor”! Ndërron jetë mjeku shqiptar, shkrimi prekës i Silva Binos

rip-696x423-3.png

Epidemiologu i njohur, Dr. Memo Boçi ka ndërruar jetë. Ky lajm është bërë i ditur nga mjekja Silva Bino, e cila përmes një postimi të gjatë, e cilëson Boçin si një njeri që përqafonte çdo gjë të re dhe i papërtuar për të ndihmuar të rinjtë.

Më tej, Bino shkruan se Boçi ishte një burrë i mençur dhe plot forcë, por fatkeqësisht nuk ia doli dot.

“Mbaj mend qe ishin dite me shi dhe ishte shkurt 1988.Prisja se kush do te ishin anetaret e komisionit te provimit pasuniversitar te epidemiologjise Ne ate kohe semundjet infektive dhe higjena sic quhej  ishin nje departament por ndersa per semundjet infektive ishin profesoret e infektivit per epidemiologjine duhej nje komision me i gjere.

Do te jete Memo Boci me thane i cili  ne ate kohe ishte Drejtor i Pergjithshem i Higjenes dhe Epidemiologjise ne MSH Do ta vendose ai se ku dhe kur.

Me ne fund u la data 29 Shkurt. Memo Boci ishte legjenda e programeve dhe puneve te higjenes dhe parandalimit. Dr.Memo zakonisht vendoste qe keto provime te kryheshin ne Institutin e Higjenes si vendi kyc  i parandalimit dhe ashtu u be.

Ishte aq miqesor dhe i qeshur dhe ma hoqi menjehere ankthin e provimit.  Pyetja e pare ishte se pse kisha zgjdhur kete nendege dhe pastaj vazhduam me tezat e provimit.

Me pas me la nje detyre  te vecante te shoqeroja nje konsulent te famshem te OBSH te HIV/AIDS  Dr.Daniel Tarantolen ne vendet e sterilizimit te shiringave dhe me lejoi te merja pjese ne takimin perfundimtar me te ku u tha qarte se cfare  katastrofe e priste Shqiperine po te mos merreshin disa masa.Te cilat nje per nje Dr.Memo u perpoq aq shume dhe u moren qysh nga depistimi i gjakut, shiringat me nje perdorim etj. keto qe ne sot i marim te mirqena u vendosen me shume mund nga Dr. Memo Boci.

E me vone kur ne do te paraqiteshim ne konferencen per AIDS ne Lisbone ne vitin 1990 ishte ai qe pas asnje ngurim na vuri ne dispozicion materialet qe prezantimi Shqiperise te ishte sa me dinjitoz. Ishte Memo Boci personi qe  me dedikim nuk lejoi qe Shqiperia te personte katastrofe nga HIV/AIDS  dhe qe ndertoi programin e pare te  parandalimit te HIV/AIDS ne vend.

Dr.Memo ishte nje person qe perqafonte cdo gje te re dhe nuk pertonte te ndihmonte te rinjte.  Ishte nje model i njeriut punetor e te perkushutar ne fushen e parandalimit. Kurioz nga natyra dhe me etjen per te mesuar ne cdo kohe  themeloi shoqaten Stop AIDS qe u be pararoja e shoqerise civile per HIV/AIDS.

Nje burre i mencur dhe plot force qe do te na mungoje  shume. Shpresuam shume qe do ja dilte por nuk mundem. Pusho ne paqe profesori yne tu kesh lene uraten djemve Arianit qe nuk tu nda me sherbimin e tij, Jones e mbesave”, shkruan Bino.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303