20.5 C
Tirana
E mërkurë, 29 Maj, 2024

TË FUNDIT

Shtatë fatkeqësitë që pllakosën ndër vite trashëgiminë kulturore të botës

spot_img

Para Notre Dame, disa ndërtesa emblematike të trashëgimisë kulturore të botës u shkatërruan nga zjarret.

Këto janë disa nga shembujt e kohëve të fundit të “viktimave” të zjarreve shkatërruese, së bashku me shumë prej të cilave kanë humbur koleksione të vlefshme me vlerë kulturore dhe historike.

Muzeu Kombëtar i Rio de Janeiro. Në mbrëmjen e 2 deri më 3 shtator 2018, Muzeu Kombëtar i Rio de Janeiro u bë hi pas zjarrit të filluar nga sistemi i ajrit të kondicionuar, i cili mori një dimension të pakontrolluar në pak kohë. Muzeumi më i madh i historisë natyrore në Amerikën Latine, siç besohet, kishte festuar 200 vitet e tij të punës dy muaj më parë, në qershor 2018, dhe ishte i famshëm për pasurinë e koleksioneve të tij paleontologjike. Indikativisht, përmbante skeletin e një dinosauri të gjetur në Minas Gerais, si dhe 26.000 fosile të llojeve të tjera të zhdukura, të tilla si mostër prehistorike. Përveç kësaj, muzeu strehonte koleksione arti egjiptiane, një koleksion antikash greko-romake, si dhe fosili më i lashtë i Brazilit i quajtur “Lucius”.

Shenjteri e shenjtë u shpëtua nga flakët. Në vitin 1997 katedralja e Shën Gjon Pagëzorit dhe Pallati Mbretëror i Torinos në Italinë Veriperëndimore u goditën nga një zjarr. Sidoqoftë, Sindoni, një nga heirlooms më të rëndësishme të katolikëve, u shpëtua nga një zjarrfikës i cili goditi me çekiç në xhamin me të cilin ishte mbrojtur. Është qefin me të cilin thuhet – sipas traditës – se trupi i Krishtit u sistemua pas pastrimit.

Teatri La Venice i Venedikut. Në vitin 1996, skena opera e Venecias në Venecia u shkatërrua plotësisht nga një zjarr shkatërrues. Ky teatër, inauguruar në 1792, ishte një nga më të rëndësishmit në botë. Dy elektricistë u dënuan me gjashtë dhe shtatë vjet burg, me akuzën se ata vunë zjarrin në mënyrë që të mos paguajnë gjoba për vonesën e punës. Teatri rihapi dyert e tij në vitin 2004.

Teatri Liseu në Barcelonë. Në vitin 1994, Lisse Theatre në Lisbonë, skena lirike më e famshme e Barcelonës, pothuajse 150 vjeçare, në qendër të qytetit u shkatërrua nga një zjarr i shkaktuar nga operacionet e saldimit duke plagosur një njeri. Teatri u rindërtua.
Kulla e Windsor. Më 20 nëntor 1992, të gjithë anën verilindore të Kullës Windsor, një vendndodhje mbretërore në perëndim të Londrës, u godit nga një zjarr. Zjarri, i cili pothuajse u përhap në banesat private të mbretëreshës, filloi nëpër kishën, ku një projektor i vendosur pranë një perde ishte shkaku i zjarrit në pëlhurë.
Kulla rihapi portat e saj në publik në vitin 1997, pas pesë viteve të riparimit të 100 dhomave që pësuan dëme serioze.

Biblioteka e Sarajevës. Bosnja pas nje lufte nderkomunale nga viti 1992 deri në vitin 1995 la pas rreth 100.000 të vdekur, myslimanë shumica e tyre boshnjakë. Në natën prej 25 deri më 26 gusht të vitit 1992, nga malet që dominojnë në Sarajevë, ushtarët serbë i vunë flakën Bibliotekës Kombëtare të Bosnjës, një ndërtesë e ndërtuar në 1896. Nga flakët shpëtuar vetëm 300,000 prej më shumë se dy milionë librat në bibliotekë, në mes të shumë prej tyre jashtëzakonisht i rrallë dhe me vlerë të madhe historike. Puna rikonstruksioni i ndërtesës, e cila kishte mbetur vetëm rrënojat filloi në vitin 1996 dhe një pjesë të financuar nga Bashkimi Evropian. Biblioteka e re u inaugurua në vitin 2014. Teatri i Madh i Gjenevës. Në vitin 1951, Teatri i Madh i Gjenevës, e cila është ndërtuar në shekullin e 19, u shkatërrua nga një zjarr që shpërtheu në një shpërthim eksperimental Firework, e cila ka dhënë për përfaqësimin e Valkyrie, opera nga Richard Wagner. Ai u rihap në vitin 1962, pas njëmbëdhjetë vitesh punime.

 

 

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat