17.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Shtëpia e Bardhë po mendon të ndalojë prodhimet e Huawei dhe ZTE në SHBA

spot_img

Presidenti Donald Trump po shqyrton një urdhër ekzekutiv për vitin 2019 për të deklaruar një emergjencë kombëtare që do të pengojë kompanitë amerikane të përdorin pajisje të telekomunikacionit të prodhuara nga Huawei dhe ZTE i Kinës, raportoi Reuters.

Ky do të ishte hapi më i fundit nga administrata Trump për të ndërprerë lidhjet me kompanitë kineze Huawei dhe ZTE, dy nga kompanitë më të mëdha të rrjetit të Kinës. Shtetet e Bashkuara pretendojnë se të dy kompanitë punojnë me urdhër të qeverisë kineze dhe se pajisjet e tyre mund të përdoren për të spiunuar amerikanët.

Urdhri ekzekutiv, i cili po merret në konsideratë për më shumë se tetë muaj, mund të lëshohet në fillim të janarit dhe do të drejtojë Departamentin e Tregtisë për të bllokuar kompanitë amerikane që të blejnë pajisje nga krijuesit e kompanive të huaja që paraqesin rreziqe të rëndësishme të sigurisë kombëtare.

Ndërsa urdhri nuk ka gjasa të përmendë Huawei ose ZTE në mënyrë specifike, një burim tha se pritet që zyrtarët e Tregtisë ta interpretojnë atë si autorizim për të kufizuar përhapjen e pajisjeve të bëra nga të dy kompanitë. Burimet thanë se teksti i urdhrit nuk është finalizuar.

Urdhri ekzekutiv do të lejojë Aktin Ndërkombëtar të Fuqive Ekonomike të Emergjencave, një ligj që i jep presidentit autoritetin për të rregulluar tregtinë në përgjigje të një emergjence kombëtare që kërcënon Shtetet e Bashkuara./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat