fbpx

Si ta përdorni mandarinën për të trajtuar aneminë

mandarina-perder-grasa-t.jpg

Mandarina përmban vitamina A,B,C, sasi të konsiderueshme hekuri dhe sheqerna.

Është një frut tretës, freksues dhe me lëngun e tij mund të bëhet një limonadë shumë e mirë, që është e pranueshme edhe nga stomaku i fëmijëve.

Në mjekësinë popullore përdoren gjethet, frutat, lulet, të cilat kanë po atë përdorim si tek portokalli dhe ndihmojnë sidomos në luftimin e infeksioneve.

Kurimi i anemisë në sajë të përmbajtjes së vitaminave dhe një sasie të konsiderueshme hekuri, kura me mandarina është shumë efektive në pastrimin e gjakut dhe kurimin e anemisë.

Ajo vazhdon për rreth 1 muaj, duke konsumuar çdo ditë nga 10-15 kokrra mandarina, ose edhe më shumë.

Pastrimi i mykut të zorrëve për këtë kurë rekomandohet konsumimi në ditë, gjatë 50 ditëve 5 kokrrave esëll

4-5 kokrrave në drekë

3 kokrra pasdite

2 kokrra para gjumit.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303