fbpx

Si të provoni nëse maska juaj është efektive ndaj koronavirusit?

21240663_web1_200411-BPD-homemade-masks.tf_1-1024x683.jpg

Maskat janë bërë diçka e nevojshme në kohën e pandemisë së koronavirusit dhe shumë persona kanë vendosur që t’i bëjnë vetë në shtëpi ato. Por, ka dyshime mbi efektivitetin e këtyre maskave ndaj Covid-19.

Simon Kolstoe, profesor i Universitetit të Portsmuthit, ka shkruajtur një artikull në revistën “Science Alert” ku tregon provën që duhet të bëjmë për të kuptuar nëse maska na mbron apo jo.

Testi është fare i thjeshtë dhe mund ta bëjë kushdo: fikni një qiri me maskën e vendosur. Sa më e vështirë të jetë fikja e tij, aq më efektive është maska që ju po përdorni.

 

 

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303