16.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Siria, Mattis, Afganistani, mbyllja e qeverisë-Trump e mbyll vitin në kaos

spot_img

Presidenca e Trump ka kaluar nga kriza në krizë që kur mori detyrën më pak se dy vjet më parë, por e enjtja ishte një ditë e rëndësishme e kaosit për të provuar vendosmërinë e mbështetësve edhe më të lartë republikanë në Uashington.

Sekretari i Mbrojtjes, James Mattis, një figurë gjerësisht e respektuar që shihet si një ndikim stabilizues brenda administratës, dha dorëheqjen e tij pas grindjes me Trump mbi politikën e jashtme në një mbledhje të Shtëpisë së Bardhë.

Mattis pastaj lëshoi ​​një letër që tregonte dallime thelbësore të politikave midis dy burrave dhe kritikoi në mënyrë të nënkuptuar mospërfilljen e Trump për aleatët jashtë vendit.

Gjithashtu të enjten, Trump i rezistoi presionit për t’i qëndruar vendimit të tij për të tërhequr trupat e SHBA nga Siria, bëri plane për të tërhequr forcat amerikane nga Afganistani dhe shtyu qeverinë e SHBA-së drejt një mbylljeje mbi financimin për muri e kufirit me Meksikën.

Edhe disa nga mbështetësit e Trump treguan thellimin e shqetësimit se ku po shkon administrata e tij në mes të mandatit të tij.

Senatori Lindsey Graham, një aleat i ngushtë i Trump, të enjten vlerësoi Mattis dhe i kërkoi publikisht Trump që të rishqyrtojë tërheqjen siriane dhe paralajmëroi se tërheqja e trupave nga Afganistani mund të çojë në një sulm tjetër në Amerikë të ngjashëm me atë të 11 shtatorit 2001 .

“Unë besoj se ju jeni duke bërë të njëjtin gabim që Presidenti Barak Obama bëri në Irak.  Kjo nuk do të rezultojë mirë për ju ashtu sikurse rezultoi edhe për atë.” Graham shkroi për masën e Sirisë.

Graham tha se në kushtet që është Afganistan, tërheqja e trupave është një strategji me rrezikshmëri të lartë. “Nëse vazhdojmë në kursin tonë të tanishëm ne po hedhim hapa drejt humbjes së të gjitha fitimeve tona dhe drejt një 11 shtatori të dytë”.

Udhëheqësi i shumicës së Senatit Mitch McConnell lëshoi ​​një deklaratë ku shprehu rezerva të rënda përse Mattis u largua.

“Unë jam veçanërisht i pikëlluar që po jep dorëheqjen për shkak të dallimeve të mprehta me presidentin në aspektet kryesore të lidershipit global të Amerikës,” tha ai.

Kjo ishte një kujtesë e veprimeve të Trump në Shtëpinë e Bardhë. Ai gjithashtu shkarkoi këshilltarin e tij të parë të sigurisë kombëtare, Michael Flynn, pas vetëm disa ditë në detyrë, shkarkoi drejtorin e FBI-së James Comey dhe ndaloi udhëtimin drejt shumicës së vendeve muslimane, lëvizje që u bllokua nga gjykatat.

DREJT NJË VITI TË VËSHTIRË

Por Trump pritet të përballet me një 2019 të vështirë, që ka të ngjarë të mbizotërohet nga një hetim i prokurorit special nëse Rusia ndërhyri në fushatën e tij të vitit 2016 dhe hetimet e kongresit në bizneset e tij, familjen e tij dhe disa anëtarë të kabinetit.

Demokratët do të marrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA në janar dhe planifikojnë të përdorin fuqinë e tyre për të gërmuar thellë në të kaluarën e Trump dhe administratën e tij.

“Është e turpshme që ky president, i cili po zhytet në kaos, po hedh një zemërim tjetër dhe do të dëmtojë shumë njerëz të pafajshëm”, tha senatori amerikan, Chuck Schumer, demokrat i lartë në Senat.

“Zemërimi i Trump do të mbyllë qeverinë, por ai nuk do ta ndërtojë atë mur”, tha Schumer.

Që nga zgjedhjet afatmesme, Trump ka shkarkuar Prokurorin e Përgjithshëm Jeff Sessions dhe Shefin e Shtabit të Shtëpisë së Bardhë John Kelly pasi kanë humbur besimin e tij, si dhe Sekretarin e Brendshëm Ryan Zinke, i cili po hetohet për shkelje të etikës.

Por dorëheqja e Mattisit ishte e tmerrshme.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders u tha gazetarëve se ajo nuk beson se Trump ka kërkuar që Mattis të japë dorëheqjen.

“Presidenti kishte një marrëdhënie të mirë me Mattis, por ndonjëherë ata nuk kishin të njëjtin mendim. Presidenti gjithmonë dëgjon anëtarët e ekipit të tij të sigurisë kombëtare, por në fund të ditës presidenti është ai që vendos, “tha ajo. /real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat