23.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Stoltenberg: Të rritet bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes në Evropë

spot_img

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka bërë thirrje për rritjen e bashkëpunimit në fushën e mbrojtjes në Evropë si pjesë e NATO-s.

“Ka një nevojë për të rritur bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes në Evropë, por kjo nuk duhet të zëvendësojnë bashkëpunimin brenda NATO-s. Është e nevojshme për të bërë të dyja”, tha ai gjatë një fjalimi në Varshavë, në një takim të Partive Popullore Evropiane.

Stoltenberg vlerësoi iniciativën e re të BE-së për të rritur bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes, të tilla si bashkëpunimi i përhershëm të strukturuar – Pesco dhe Fondi Evropian për mbrojtjen.

Megjithatë, ai tha se bashkëpunimi evropian duhet të bëhet brenda NATO-s dhe se evropianët duhet të rrisin kontributin e tyre në Aleancë.

Më herët, nga Franca e Gjermania është hedhur ideja e një ushtrie evropiane./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat