Stuhi të fuqishme në SHBA, shpallet gjendje e jashtëzakonshme

Rreth 90 milionë njerëz janë nën presion për motin shkatërrues të së dielës, tha për CNN meteorologu Haley Brink.

Stuhi të  fuqishme dhe tornado kanë përfshinë jugun e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe në veçanti Teksasin

Guvernatori i Misisipit Phil Bryant  ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme dhe u takua të dielën me Agjencinë e Menaxhimit të Emergjencave të Misisipit (MEMA) për të raportuar mbi dëmin në të gjithë shtetin.

Zyrtarët thonë se 17 qarqe po merren me dëmtime nga stuhia. Dëmi më i keq u pa në Monroe dhe Warren Counties.

Të paktën tre vetë janë të vdekur, duke përfshirë dy fëmijë, pasi tornadotët përplasën komunitetet nga Teksasi lindor në Misisipi këtë fundjavë.

Një total prej 19 personash u dërguan në spitale për trajtim. Korrupsioni i Qarkut Monroe raporton se shumë shtëpi u dëmtuan në Hamilton.

Raportet paraprake tregojnë një tornado EF-2 të goditur nga Hamilton, Misisipi me erëra prej 130 mph.

Një tjetër udhë në tornat në pjesën veriore të Monroe County pranë Greenwood Springs, Misisipi është ende duke u hetuar.