Sulm në Afganistan, 27 të vdekur dhe 12 të plagosur

epa07340028 Afghan Army soldiers practice cannon fire during a training by the US soldiers in Herat, Afghanistan, 02 February 2019 (issued 03 February 2019). The 12,000 NATO-led troops in the country have a mainly training and backup role in the context of operation Resolute Support, since the withdrawal of foreign combat troops in 2014. EPA/JALIL REZAYEE

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Afganistan, ku për pasojë kanë mbetur të vdekur 27 ushtarë.

Mësohet se në një provincë afgane është zhvilluar një sulm taliban ndaj disa ushtarakëve.

Përveç 27 ushtarakëve të vdekur, të plagosur kanë mbetur 12 persona të tjera.

Sulmi ka ndodhur në orët e para të mëngjesit, ku më pas është marrë përsipër nga zëdhënësi i talibanëve, Zabihullah Mujahid.

Gjithashtu, të vdekur kanë mbetur edhe 3 pjesëtarë të forcave lokale të policisë së shtetit afgan./real-news.tv