23.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Parandalohet sulmi terrorist në Maqedoni, reagon SHBA

spot_img

Ambasada e SHBA në Shkup ka reaguar pas parandalimit të një sulmi terrorist ng struktura të ISIS në Maqedoninë e Veriut.

Ambasada e SHBA-së në Shkup paralajmëroi se është rritur rreziku nga sulmet terroriste.

Përmes një njoftimi në faqen zyrtare, Ambasada amerikane thotë se qytetarët janë objekt  i terroristëve të ISIS-it.

“ISIS ka për qëllim që t’i sulmojë qytetarët, duke përfshirë edhe qytetarët amerikan që udhëtojnë jashtë shtetit. Terroristët po përdorin gjithnjë e më shumë metoda më pak të sofistikuara”-thuhet në faqen zyrtare të Ambasadës së SHBA-së në Shkup.

“Ekziston rrezik i lartë i sulmeve terroriste të frymëzuar nga ideologjitë ekstremiste në Maqedoninë e Veriut. Sulmet terroriste dhe incidentet tjera të sigurisë shpesh ndodhin pa asnjë paralajmërim, ndërsa qytetarët e SHBA-së inkurajohen që të jenë të vëmendshëm. Ekstremistët më shumë tentojnë të identifikojnë dhe të sulmojnë “objektivat e mëdha” siç janë qendrat tregtare dhe tregjet, aeroportet, hotelet, klubet dhe restorantet, vendet e adhurimit, shkollat, mitingjet partiake, demonstratat, festat”- shkruhet më tej në faqen zyrtare të Ambasadës amerikane në Shkup.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat