fbpx

Surpriza dhe histori/ Çmimet OSCAR, fituesit e natës së madhe

09oscars-parasite1-mobileMasterAt3x-v2.jpg

Është zhvilluar mbrëmjen e djeshme ceremonia e 92-të e ndarjes së çmimeve OSCAR dhe është shkruar historia.

Për herë të parë një film që nuk flet anglisht ka fituar çmimin si filmi më i mirë. “PARASITE” ishte filmi më i vlerësuar në këtë natë madhështore, me 4 trofe të fituar.

Regjisori Bong Joo Ho kishte bërë një punë mjaft të mirë me filmin, aq sa ia doli të rrëmbente edhe çmimin si regjisori më i mirë, duke lënë pas dy legjenda si Martin Scorcese dhe Quentin Tarantino.

Kjo është lista e plotë me fituesit e çmimeve OSCAR:

Filmi më i mirë – “Parasite” — Këak Sin Ae dhe Bong Joon Ho

Aktorja më e mirë në rol protagonist – Renee Zellëeger

Aktori më i mirë në rol protagonist – Joaquin Phoenix

Regjizori më i mirë – Bong Joon Ho

Kënga më e mirë origjinale – Love me Again nga “Rocketman”, Muzika nga Elton John

Filmi më i mirë ndërkombëtar – Parasite

Makeup dhe Hairstyling – “Bombshell” — Kazu Hiro, Anne Morgan dhe Vivian Baker

Efektet Vizuale – “1917” — Guillaume Rocheron, Greg Butler dhe Dominic Tuohy

Editimi më i mirë – Ford v Ferrari

Kinematografia më e mirë –  ‘1917’

Miksimi më i mirë i muzikës – “1917” — Mark Taylor dhe Stuart Ëilson

Kënga më e mirë – “Ford v Ferrari” — Donald Sylvester

Aktorja më e mirë jo protagoniste – Laura Dern — “Marriage Story”

Dokumentari më i mirë me metrazh të shkurtër – “Learning to Skateboard in a Ëarzone (If You’re a Girl)” — Carol Dysinger dhe Elena Andreicheva

Dokumentari më i mirë – American Factory” — Steven Bognar, Julia Reichert dhe Jeff Reichert

Dizajni më i mirë i kostumeve – “Little Ëomen” — Jacqueline Durran

Dizajni më i mirë i produksionit – Once Upon a Time … In Hollyëood” —Production Design: Barbara Ling; Set Decoration: Nancy Haigh

Filmi më i mirë me metrazh të shkurtër – “The Neighbors’ Ëindoë” — Marshall Curry

Skenari më i mirë i përshtatur – “Jojo Rabbit” — Taika Ëaititi

Skenari më i mirë origjinal – “Parasite” — Bong Joon Ho, Han Jin Ëon

Filmi më i mirë i animuar me metrazh të shkurtër – Hair Love

Filmi më i mirë i animuar – Toy Story 4

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303