Takimi i djeshëm në Bruksel, Conte: Gabim historik

Kryeministri Italian, Giuseppe Conte është shprehur se takimi i djeshëm i lidërve të BE-së në Bruksel ishte gabim historik.

Conte para mbledhjes së Këshillit në Bruksel thotë se nuk u arrit në një konkluzion për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë që kanë një jetë që kërkojnë hapjen e negociatave.

“Mbrëmë nuk arritën në një konkluzion Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria kanë një jetë që kërkojnë hapjen e negociatave. 2 vende me shumicë msylimane ëndërr të futen në BE. Takimi i djeshëm do të mbahet mend si një gabim historik. Mos hyrja në BE shpresoj mos t’i bëjë vendet pesimiste”, mësohet të ketë thënë Kryeministri Italinë.