fbpx

Tarifa të larta për provimet, Arkitektura në protestë

Studentet e Fakultetit të Arkitekturës dhe Urbanistikës kanë dalë këtë të martë në protestë kundër tarifave të reja të studimit, me atgumentin se çdo kredit i provimeve ka një faturë financiare prej 670 lekësh.

“Jemi kundër asaj çka po ndodh në këtë fakultet. Kërkojmë që të zgjidhen këto tre kauza.

Një student me 5 lëndë të mbartura në disa vite, shumëzim 5 kredite mesatarisht lënda, i bie afërsisht 3350 leke të reja.

Llogarit edhe tarifën e shkollës prej 40 000 lekësh. Kjo për ne është shumë.- u shpreh njëri nga studentët.

Ndërkohë në shenjë mbështetje ndaj protestës, në rrjetin social ka reaguar dhe ish kryeministri Sali Berisha, i cili i ka kërkuar të gjithë studentëve që të ngrihen në këmbë për të mos toleruar vjedhjen që po u bën qeveria.

STATUSI I BERISHES:

Stop rrjepjes se studenteve me tarifat dhe taksat me te larta ne Europe!
Studentet ne proteste dhe bojktot te mesimit kunder tarifave dhe taksave qe i rrjepin ata.
Lexoni mesazhin dhe shikoni foton e studentit dixhital.
Ju bej thirrje mbare studenteve te universiteteve publike te solidarizohen me studentet greviste dhe te refuzojne te paguajne tarifat e sotme 4-15 here me te larta se te gjithe studentet e vendeve anetare te Bashkimit Europian. sb
Pershendetje Doktor

Stop rrjepjes se studenteve me tarifat dhe taksat me te larta ne Europe! Studentet ne proteste dhe bojktot te mesimit kunder tarifave dhe taksave qe i rrjepin ata. Lexoni mesazhin dhe shikoni foton e studentit dixhital.Ju bej thirrje mbare studenteve te universiteteve publike te solidarizohen me studentet greviste dhe te refuzojne te paguajne tarifat e sotme 4-15 here me te larta se te gjithe studentet e vendeve anetare te Bashkimit Europian. sbPershendetje DoktorJemi duke protestuar dhe bojkotuar mesimin ketu ne fakultetin e arkitektures dhe urbanistikesShkak eshte bere nje tarife e re nga ana e fakultetit ku cdo student eshte i detyruar te paguaj per cdo provim te mbartur nje takse te posacmeSaktesisht per cdo kredit te cdo provimi te mbartur duhet te paguajme shtese 7 mije leke te vjetra, pervec tarifes vjetore 400 mije leke , ku vlen te thekesohet se eshte programi me i shtrenjte i studimit ne vend Pa perfshire edhe kostot e perdritshme qe jane shume te larta Boll eshte duke u vjedhur me taksat qe prinderit tane paguajne cdo muaj. Kjo eshte e tepert

Publiée par Sali Berisha sur Mardi 4 décembre 2018

Jemi duke protestuar dhe bojkotuar mesimin ketu ne fakultetin e arkitektures dhe urbanistikes
Shkak eshte bere nje tarife e re nga ana e fakultetit ku cdo student eshte i detyruar te paguaj per cdo provim te mbartur nje takse te posacme
Saktesisht per cdo kredit te cdo provimi te mbartur duhet te paguajme shtese 7 mije leke te vjetra, pervec tarifes vjetore 400 mije leke , ku vlen te thekesohet se eshte programi me i shtrenjte i studimit ne vend Pa perfshire edhe kostot e perdritshme qe jane shume te larta Boll eshte duke u vjedhur me taksat qe prinderit tane paguajne cdo muaj. Kjo eshte e tepert

Lër një koment