fbpx

Taylor Swift e para artiste që thyen rekordin e Billboard

E konsideruar si një nga artistët më të mirë botërorë në botë, ajo ka shitur miliona albume në të gjithë botën.

Taylor Swift është bërë artistja e parë që ka debutuar në numrin një në të dy tabelat Billboard 200 dhe Hot 100 në të njëjtën javë.

Albumi i ri i befasishëm i këngëtares 30-vjeçare ‘Folklore ’, arriti në kulmin e tabelës së albumeve në Billboard 200, dhe tani beqarja e saj kryesore e ‘Cardigan’ ka arritur në majën e Billboard Hot 100.

Albumi i ri i Taylor ka thyer disa rekorde që nga botimi i tij më pak se dy javë më parë, duke përfshirë 80.6 milionë dëgjime në Spotify në një ditë.

Autorja e hitit ‘Love Story ’u bë artistja e parë dhe e vetme femër në shekullin 21 që shënoi pesë albume numër një në studio në Mbretërinë e Bashkuar pasi rekordi i saj i ri “l folklori’ arriti në krye të listave.

‘Folklore ’shiti 37.060 kopje në javën e parë në Britani të Madhe, dhe të gjitha shitjet ndodhën në internet, pasi pandemia koronavirus do të thotë që ende nuk ka pasur lëshime fizike në dyqane.