fbpx

Tërmeti/ Mbërrijnë trupat rumune, dy avionë nga Turqia dhe Zvicra

935b0f9b-ecf3-42c1-b3da-d13c20ca8299.jpg

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla dhe ambasadori i Rumanisë në Tiranë, Mircea Perpelea kanë pritur në aeroportin e Rinasit mbërritjen dy avionëve Hercules të ushtrisë rumune, me 52 specialistë për situata katastrofash natyrore, të pajisur me pajisje kërkimi nën rrënojat e ndërtesave.

Përmes një postimi në rrjetin social facebook numri dy i PS-së, Balla deklaron se menjëherë pas mbërritjes skuadrat e kërkimit u nisën për të ndërhyrë në Durrës.

Gjithashtu Balla bën me dije se sapo mberritën në Rinas edhe dy avionë nga Turqia dhe nga Zvicra.

Ashtu si dhe Kryeministri Rama edhe Balla ka falenderuar partnerët e Shqipërisë për Solidaritetin e treguar

Postimi i plotë i Taulant Ballës:

Mberrijnë në aeroportin e Rinasit dy avionë Hercules të ushtrisë rumune me 52 specialistë për situata katastrofash natyrore, të pajisur pajisje kërkimi nën rrënojat e ndërtesave.

Bashkë me Ambasadorin rumun Perpelea u shpjeguam skuadrave situatën dhe domosdoshmërië e vijimit të kërkimeve gjatë natës nën rrenojat e ndërtesave të shkarruara. Skuadrat u nisen ndërkohë për në Durrës. Po ashtu sapo mbërriten edhe dy avione nga Turqia dhe nga Zvicra.
#faleminderitpërSOLIDARITETIN

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303