21.5 C
Tirana
E enjte, 30 Maj, 2024

TË FUNDIT

Toka nuk gjen qetësi, tronditet sërish ky vend, tërmet i fortë, ja magnituda

spot_img

Një tërmet i fortë është regjistruar pak më parë në Greqi, me magnitudë 4.4 të shkallës rihter. Lëkundjet u ndjenë në ishullin Samos në Greqi, vetëm pak kilometra përballë Turqisë.

Instituti i Gjeodinamikës në Greqi raporton se tërmeti pati një thellësi prej 11 kilometrash, ndërsa nuk raportohet për dëme materiale apo në njerëz.

Samosi u trondit nga një tjetër tërmet më i fuqishëm më datë 30 tetor të vitit të shkuar, i cili shkaktoi dhjetëra të vdekur në Izmirin përballë.

Mediat lokale raportojnë duke iu referuar studimeve të publikuara sëfundmi se cunami kishte një lartësi prej 3.3 metra.

Studimi i bërë nga Profesor Efthymios Lekkas dhe bashkëpunëtorët e tij nga Departamenti i Tektonikës Dinamike të Gjeologjisë së Zbatuar nxori në pah faktin se ky cunam ishte më i larti gjatë 65 viteve të fundit.

 

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat