20.5 C
Tirana
E martë, 21 Maj, 2024

TË FUNDIT

Tradita nuk harrohet/ Frutat e thata nuk duhet të mungojnë për festa

spot_img

Frutat e thata nuk do të mungojnë në tryezat tuaja edhe këtë vit. Gjatë periudhës së Krishtlindjes, në fakt, tradicionalisht, një sasi më e madhe gjithmonë konsumohet në krahasim me pjesën tjetër të vitit.

Gjithmonë do të ketë vend për to, të cilat shpesh mbyllin vaktet para se të kalojmë në ëmbëlsira, si për mëngjeset ashtu edhe për drekat.

Siç u tha tradita duhet të respektohet. Dhe, edhe nëse ka shumë pjata për të shijuar momentin për arrat, bajamet me fistikë kikirikë, do të ketë gjithmonë.

Është e rëndësishme të mos e teproni edhe nëse efektet e dobishme të konsumimit të këtyre ushqimeve janë të shumta. Thjesht dozoni sasitë për të qenë të sigurt.

Ndërsa mendohet se në çdo rast është frut dhe se nuk ekziston asnjë rrezik, mos harroni se ato gjithashtu përmbajnë yndyrna dhe kalori, dhe për këtë arsye duhet të keni kujdes nga konsumimi.

Konsumoni ato por jo në sasi të mëdha. Kjo është këshilla e mjekëve. E drejta do të ishte maksimumi 20- 30 gram. Në fakt, për gram në qendër të frutave të thata ka 5-600 kalori. Flitet për një vlerë energjie që është 8 herë më e lartë se ajo e frutave të freskëta.

Megjithëse përmban vitamina A dhe omega, abuzimi mund të krijojë probleme shëndetësore. Ka shumë histori për këtë ushqim. Si për shembull ai me arrat që do t’ju ndihmojë të humbni peshë. Dhe për këtë arsye të përdoret në dieta. Por askush nuk mund të mendojë të hajë këtë ushqim dhe ta konsiderojë atë si një ilaç për të gjitha sëmundjet. Studimet kanë konfirmuar gjithashtu se të konsumuar në doza të rregullta dhe jo të tepërt mund të kontribuojnë në uljen e kancerit të zorrës së trashë.

Kjo konfirmon që, jo vetëm për frutat e thata, por edhe për llojet e tjera të ushqimit, moderimi në konsum ka gjithmonë efekte pozitive.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat