fbpx

Trafik ndërkombëtar kokaine me dhjetëra kg, shqiptari e pëson keq

trafik.jpg

Katër shtetas italian dhe një shqiptar përfunduan në prangat e policisë, pasi akuzohen si pjesë e rrjetit të trafikut të drogës nga Holanda për në Itali.

Fabrizio Fabietti, tashmë në burg, ishte gjithashtu pjesë e organizatës, që synonte trafikimin ndërkombëtar të drogës, mbajtjen dhe transportin e armëve të ndryshuara dhe marrjen e mallrave të vjedhura.

Njëri prej të arrestuarve, ishte partneri dhe dora e djathtë, në biznesin tjetër të drogës, të Diabolik, Fabrizio Piscitelli, i cili u vra gushtin e kaluar në Acquedotti Parco.

Hetimet nga policia e Romës të koordinuara nga drejtoria e Antimafies, bënë të mundur realizimin e operacionit Raccordo Criminale, disa muaj më parë ku u bë e mundur goditja e një makine perfekte për trafik droge.

Dje, në pranga përfunduan edhe Fabrizio Borghi, 42 vjeç, Christian Testi, 34 vjeç, Luciano Russo, 38 vjeç dhe Alvaro Vyshka, 38-vjeçar shqiptar. Hetuesit kanë arritur të zbulojnë dërgesat e organizatës në shifrat e 70-80 kilogramë kokainë brenda disa muajve, shkruan “Ilmessaggero”.

Udhëtimet u bënë me vetura speciale të cilat, në vend të kutisë ajrore, kishin një ndarje sekrete për të fshehur armë, drogë ose para. Ata komunikonin përmes telefonave celularë që nuk mund të përgjohen dhe përmes kanaleve të koduara.

Për të kuptuar se si funksiononte organizata ishte Artan Monari, i cili përfundoi në pranga pas pendimit të një prej bashkëpunëtorëve të tij, të arrestuar së bashku me kreun e organizatës, Lulzim Daiu.

“Korrieri – shpjegoi bashkëpunëtori i drejtësisë – arrin në vendin e rënë dakord, ua lë makinën furnitorëve, ata largohen, e çojnë makinën në një garazh, ku shkarkojnë paratë (të fshehura në fund të dyfishtë ) dhe ngarkonin drogën. Pastaj ata e kthejnë makinën tej korrieri që niset për në destinacionin e tij”.

Monari saktësoi se ai kurrë nuk kishte operuar si korrier për Daiun, por që përmes tij ai kishte takuar shumë klientë italianë, të cilëve Daiu u jepte kokainë.

Su Fabietti shtoi: “Dorëzimet në Fobrizio gjithnjë bëheshin në një shtëpi të zbrazët, e përdorur vetëm për punë” dhe shton: “Fabrizio është një person shumë i rëndësishëm në tregtinë e drogës, mbaj mend që një herë ai më kërkoi të sillja 20 kg kokainë në Paris dhe ai më tha që ai gjithashtu ka shumë njohuri në Spanjë”. Ai gjithashtu shtoi se Testi, para arrestimit, i kishte kërkuar që të vriste një njeri për 30 mijë euro.

Organizata kishte një flotë të modifikuar shumë efikase të makinave që përdoreshin në bazë të sasisë së që do të transportoheshin: furgonë ose SUV për udhëtime transnacionale me një ngarkesë midis 15 dhe 50 kg. Por paratë dhe armët ishin gjithashtu të fshehura në bodrume. Ndryshimet në vetura u bënë nga një punëtor në Madrid.

Një grup kolumbianë ishin ata që kryenin pjesën tjetër të punës, duke marrë rreth 20 mijë euro.

Ekipi nga Amerika e Jugit gjithashtu ishte në gjendje të tregonte saktësisht sasinë që mund të fshihej në fund të dyfishtë: vendosi “forma” prej druri ekuivalente me dimensionet e brumit standard të kokainës. Kokaina, në copën e mbushur me vakum, u paketua më pas me një mbulesë shtesë kafeje ose speci dhe u mbulua me shirit izolues, për të mashtruar çdo qen antidrogë.

Mbi pako vendosej një simbol ose një mbishkrim që tregonte cilësinë e drogës dhe më pas u shit, në sheshin romak, për 34 mijë euro për kilogram. Sipas hetuesve, midis shtatorit dhe nëntorit 2018, në pesë ngarkesat e përmendura nga Monari, rreth 85 kilogramë ishin vendosur në treg. Njëzet e shtatë janë sekuestruar nga policia.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303