fbpx

Trafikimi i sirianëve me gomone drejt Italisë, në pranga një nga autorët e përfshirë

arrestim-1024x518-1.png

Një 63-vjeçar nga Tirana është arrestuar pasi dyshohet që të ketë strehuar në ambientet e hotelit të tij, emigrantët sirianë të cilët u shpëtuan të premten në grykëderdhjen e Vjosës, pasi rrezikonin të mbyteshin.

Mësohet se i arrestuari është qytetari me iniciale F. D., ndërsa gjatë kontrollit në ambientet e hotelit të tij janë gjetur të strehuar edhe 9 klandestinë të tjerë. Vijon puna për për identifikimin dhe gjetjen e personave të implikuar në rast.

Mbrëmjen e së premtes janë shpëtuar 50 klandestinë sirianë në grykëderdhjen e Vjosës në Vlorë. Më pas 12 janë dërguar në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë, për të marrë shërbim më të specializuar pas aksidentit me flakë karburanti.

Në telefonat personalë të sirianëve janë gjetur fotografi të bëra në kryeqytet  dhe nga deklarimet e tyre thuhet se ata kanë ndaluar në autostradë dhe kanë ecur shumë pak në një rrugë të prishur, e më pas kanë dalë në det.

Gomonia me të cilën ata do të transportoheshin ishte e dëmtuar totalisht. Dyshohet që nisja e kësaj të fundit të jetë bërë nga Kavaja dhe jo nga fshati Poro

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303