fbpx

Trike për humbjen e peshës me përfitime të fshehura shëndetësore

woman-walking-in-nature-780x439.jpg

Largimi i kilogramëve të tepërt shpesh shoqërohet me shëndet të shtuar tek një person. Këto hile për humbjen e peshës kryejnë detyrën e dyfishtë, duke ju ndihmuar të arrini peshën që dëshironi, ndërsa gjithashtu përmirësoni ndjeshëm gjendjen shpirtërore, metabolizmin dhe më shumë.

Ulni peshën e belit me një shëtitje të shpejtë – dhe ul presionin e gjakut

Nëse duket sikur është e vështirë të shkrihet dhjami i barkut, nuk është nga mungesa e dëshirës. Gjatë dhe pas menopauzës, dhjami i trupit zhvendoset drejt barkut, ku është e ndërlikuar të largohet. Për fat të mirë, studiuesit e Universitetit të Virxhinias zbuluan se gratë që zgjodhën të dilnin në shëtitjet të shpejtë vetëm tre herë në javë humbën gjashtë herë më shumë yndyrë në bark sesa ato që ecnin me një ritëm të ngadaltë pesë herë në javë. Një shëtitje e shpejtë rrit metabolizmin ndërsa frenon prodhimin e hormoneve të stresit të lidhur me yndyrën në bark.

Yndyra shpejtë digjet me këtë çaj të akullt freskues – dhe forcon imunitetin gjithashtu

Nëse e pini një çaj të akullt të gjelbër, do të largoni dhjam me çdo gllënjkë. Pirja e tre gotave në ditë jep një dozë antioksidantësh që rrit sasinë e yndyrës kafe – lloji i dobishëm i yndyrës që djeg kaloritë pasi mban temperaturën tuaj normale – dhe zvogëlon yndyrën tuaj të bardhë, llojin kokëfortë, që ngjitet në ijët tuaja, kofshë dhe mes.

Forconi metabolizmin tuaj me frymëmarrje të thella – dhe forconi mushkëritë tuaja.

Ndërsa metabolizmi ynë mund të mos jetë aq i shpejtë sa kur kemi qenë adoleshentë, mund t’i japim një nxitje dramatike vetëm duke marrë frymë thellë para se të hamë. Shpenzimi i dy minutave duke marrë frymë thellë para ngrënies shkurton thellësisht çlirimin e hormonit të stresit.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303