35.5 C
Tirana
E martë, 16 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Trump bisedë telefonike me Merkel

spot_img

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, kanë biseduar me telefon lidhur me çështjet ku përfshihet financimi i NATO-s, Ukraina dhe tregtia, deklaruan zyrtarë nga Shtëpia e Bardhë dhe qeveria gjermane.

Përmes një njoftimi nga Shtëpia e Bardhë, thuhet se u diskutua për tregtinë, për çështjen Brexit dhe takimet e ardhshme.

Një zyrtar i lartë i administratës së Trump tha se biseda ka përfshirë edhe fondet për aleancën e NATO-s.

Trump kishte kritikuar më parë Gjermaninë dhe aleatët e tjerë të NATO-s, për fonde të pamjaftueshme për mbrojtjen e tyre, gjë që i kushton shumë taksapaguesve amerikanë.

Qeveria gjermane tha se në bisedën telefonike gjithashtu u fol edhe për çështjet që kanë të bëjnë me Ukrainën, por pa qenë specifik.

Forcat qeveritare në Ukrainë kanë luftuar kundër separatistëve pro-rusë në Donjeck dhe Luhansk që nga prilli i vitit 2014, konflikt ky që la të vdekur 13,000 persona – gjysma nga ta civilë.

Moska po ashtu ka rrethuar dhe aneksuar rajonin e Krimesë së Ukrainës, veprim ky që nuk është mbështetur nga komuniteti ndërkombëtar./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat