fbpx

Trump dhe Putin do të takohen në Japoni

Trump-Putin.jpg

Presidenti rus, Vladimir Putin dhe presidenti amerikan, Donald Trump do të takohen para se të mbahet Samiti i 20 vendeve më të industrializuara (G20), më 28 qershor të Osaka të Japonisë.

Takimi mes dy liderëve është konfirmuar nga ndihmësi i Kremlinit, Yuri Ushakov.

Takimi do të zhvillohet në kohën e rritjes së tensioneve rreth Teheranit. Trump ka kërcënuar me sulme hakmarrëse ndaj Iranit, pasi e ka fajësuar atë për kryerje të sulmeve në dy anije transportuese të naftës, dhe për rrëzimin e një droni mbikëqyrës amerikan.

Teherani ka mohuar përgjegjësinë për sulmet në tanke dhe ka thënë se droni i Shteteve të Bashkuara ka qenë duke fluturuar në hapësirën ajrore iraniane.

Marrëveshja e armëve bërthamore, të cilat si Putin ashtu edhe Trump kanë kërcënuar se do t’a pezullojnë, do të jenë pjesë e diskutimeve mes të dy liderëve, është thënë në një dokument të Kremlinit.

Ushakov ka thënë se liderët do të diskutojnë edhe për “stabilitetin strategjik dhe një varg konfliktesh rajonale”, duke përfshirë Sirinë, Venezuelën dhe Iranin.

Uashingtoni në anën tjetër nuk ka konfirmuar datën e takimit.

“Nuk do të jetë një samit zyrtar, mirëpo pritet të jetë bisedë që do të fokusohet fillimisht në aspektet e sigurisë rajonale, duke përfshirë, Iranin, Ukrainën, Sirinë dhe Lindjen e Mesme”, ka thënë një zyrtar i lartë i administratës amerikane./real-news.tv/

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303