Trump, edhe sa kohë do të zgjasë?

Analizë nga CNN,

Ka dy pyetje që liderët botërorë i kanë bërë vetes mëngjesin e ditës së mërkurë:

1) sa do të zgjasë Presidenti Trump dhe 2) a do të qëndrojë gjatë versioni i tij i Amerikës?

Këto janë të njëjtat pyetje që ata i kanë bërë vetes që kur ai erdhi në pushtet dy vjet më parë.

Por para se ata të interpretonin se çfarë do të thotë rezultati i zgjedhjeve afatmesme për ta, Presidenti amerikan kishte përgjigjen e tij.

Në 6:21 të mëngjesit, ai shkroi:

“Kam marrë kaq shumë urime nga aq shumë njerëz për Fitoren tonë të Madhe mbrëmë, duke përfshirë edhe nga vende të huaja (miq), të cilët janë në pritje, duke shpresuar për Marrëveshjet e Tregtisë. Tani të gjithë mund të rikthehemi në punë!”

Leximi i këtij mesazhi do të ishte i lehtë për këta udhëheqës botërorë: zhurma e Trump për të zmadhuar gjërat nuk është zbehur nga pengesa e tij në Dhomën e Përfaqësuesve.

Në të vërtetë, vetë natyra e deklaratës së tij shërben vetëm për të nënvizuar se si postimet e tij në twitter kanë vendosur një prirje globale për shumë udhëheqës përsa i përket diplomacisë në Twitter.

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas reagoi i pari në Twitter për të interpretuar rezultatet e zgjedhjeve, duke thënë se është një “ide e gabuar të besosh një korrigjim të kursit nga Donald Trump. Megjithatë, SHBA është ende partneri ynë më i rëndësishëm jashtë Evropës. Për të ruajtur këtë partneritet, ne duhet të rimendojmë dhe riorganizojmë marrëdhënien tonë me SHBA”.

Në dritën e kësaj, përgjigja ndaj pyetjes së dytë duket të jetë po, ky version i Amerikës është këtu për të qëndruar. Trump, dhe dëshira e shumë njerëzve për retorikën e tij të ndarjes, është normale. E cila lë pyetjen e parë, se sa kohë do të zgjasë, dy apo gjashtë vjet të tjera, pa përgjigje.

Përkundër kësaj, zgjedhjet afatmesme kanë dhënë disa të dhëna të vlefshme se çfarë do të bëjë Trump pas zgjedhjeve.

Demokratët kanë marrë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve, duke përmbysur një shumicë republikane dhe duke i hapur derën mundësisë për të kufizuar presidentin Trump.

Udhëheqësja e re e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, tashmë ka vendosur axhendën e saj, duke thënë se “nesër do të jetë një ditë e re në Amerikë … Kjo ka të bëjë me rivendosjen e kushtetutës dhe kontrollet dhe balancat e saj në administratën Trump”.

Me këtë, ajo do të thotë se Trump do të përballet me kundërshti në shtëpi.

Pelosi u shfaq për të marrë përsipër çështjet e brendshme të Trump dhe reformat e kujdesit shëndetësor në krye të listës së prioriteteve të saj.

Demokratët do të kenë pushtet, fuqinë për të thirrur për hetime në kongres (në çështje, për shembull, si kthimi i taksave nga Trump). Shtëpia do të ketë fuqinë për të shqyrtuar marrëdhëniet e tij të parave, të marrë në pyetje në lidhje me marrëdhënien e tij me Kremlinin dhe shumë më tepër.

Kina, një partner tregtar dhe armik ekonomik, reagoi ndaj rezultateve të zgjedhjeve. Një zyrtar qeveritar tha se do të “ruajë zhvillimin e shëndetshëm dhe të qëndrueshëm të lidhjeve dypalëshe”.

Tregtia me Kinën është një çështje e rrallë e konsensusit dypalësh në SHBA këto ditë, kështu që duket e pamundur që do të ketë ndonjë ndryshim të kursit këtu.

Mosmarrëveshja ruse është një tjetër temë për të cilën do të duhet konsensus dypalësh.

Për këtë armik të veçantë të Amerikës, rezultatet e zgjedhjeve duket se do t’a lënë Trump të merakosur për dy vitet e ardhshme; ndoshta kjo nuk është befasi që vjen nga shteti autokratik i Putinit.

Një ligjvënës rus ka shkruar në Facebook se Amerika është dështake dhe se do të bëhet “më e pabalancuar” për shkak të kërcënimeve të brendshme për Trump.

Gjithashtu, Departamenti Amerikan i Shtetit njoftoi se Sekretari i Shtetit Mike Pompeo do të takohej me homologun e Koresë së Veriut Kim Yong Chol në Nju Jork ditën e enjte, por disa orë pasi rezultatet u bënë të qarta, Departamenti i Shtetit njoftoi një vonesë në takim, pa dhënë asnjë arsye.

Vetëm të hënën, burimet e Koresë së Veriut i kishin thënë CNN se Koreja mund të rifillonte aktivitetet bërthamore, ndërsa zyrtarët e sigurimit kombëtar amerikan besonin se ndoshta nuk u ndalën kurrë.

Është ende herët për të thënë nëse ky takim është fatkeqësia e parë e Trump pas zgjedhjeve. Sigurisht, Pompeo dhe paraardhësi i tij, Rex Tillerson, janë përballur edhe më parë me ndryshime të menjëhershme nga Shtëpia e Bardhë, si rezultat i përpjekjes për t’iu përshtatur nevojave të Trump.

Jashtë partnerëve të tij të Gjirit dhe Izraelit, Trump është shumë larg nga aleatët e tij tradicionalë mbi politikën e tij për t’u tërhequr nga marrëveshja bërthamore shumëkombëshe dhe për të rivendosur sanksionet.

Ai mund të ketë gjithnjë e më pak kohë për t’i kushtuar mbështetjes për sanksione, ndërsa Irani nuk do të përpiqet të zhvendosë opinionin global në favor të tij.

Por, sa kohë do të zgjasë, dy apo gjashtë vite të tjera?

Për këtë, e gjithë vëmendja do të do të jetë te Nancy Pelosi.

 

Lër një koment