23.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Trump i bën thirrje ushtrisë së Venezuelës: Çlironi vendin tuaj

spot_img

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, i bëri thirrje drejtpërdrejt ushtrisë së Venezuelës që të braktisë mbështetjen e saj për presidentin Nicolas Maduro.

Në një fjalim në Majami, Trump tha se ata që vazhdojnë ta mbështesin qeverinë e Maduros, rrezikojnë të ardhmen dhe jetën e tyre.

Ai e cilësoi qeverinë e Venezuelës si “diktaturë të dështuar”.Maduro e dënoi fjalimin e Trump dhe tha se ushtria do të përgjigjet me unitet.

Maduro refuzon të japë dorëheqje ose të thërrasë zgjedhje të reja, pavarësisht presionit të shtuar ndërkombëtar.

Dhjetëra vende, përfshirë SHBA-në, e kanë njohur udhëheqësin e opozitës, Juan Guaido, si president të përkohshëm të Venezuelës.

Guaido e ka shpallur veten lider të përkohshëm gjatë protestave antiqeveritare në Venezuelë, muajin e kaluar.

Maduro, i cili është në pushtet që nga viti 2013, është kritikuar brenda dhe jashtë vendit për ekonominë e dobët në Venezuelë.

Kombet e Bashkuara kanë vlerësuar se mbi tre milionë njerëz kanë ikur nga Venezuela viteve të fundit, për shkak të inflacionit të lartë dhe mungesës së ushqimeve dhe ilaçeve./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat