fbpx

Trump konfirmon daljen e SHBA nga marrëveshja e Parisit

trump-on-paris.jpg

SHBA do të tërhiqet nga marrëveshja e klimës në Paris, ka konfirmuar Presidenti amerikan Trump.

Ai e bëri njoftimin në një konferencë të energjisë në Pittsburgh.

Ai e përshkroi atë si një marrëveshje të keqe dhe tha se politikat e tij pro fosileve të karburantit e kanë bërë SHBA një superfuqi energjetike.

Ai zyrtarisht mund të fillojë procesin e tërheqjes së SHBA nga marrëveshja e Parisit është 4 nëntori.

Tërheqja do të hyjë në fuqi një vit më vonë – një ditë pas zgjedhjeve presidenciale të SHBA 2020 – duke supozuar rizgjedhjen e Trump.

Marrëveshja e Parisit bashkoi 195 kombe në betejën për të luftuar ndryshimin e klimës.

Ajo e angazhoi SHBA që të reduktonte gazrat e serrës deri në 28% deri në vitin 2025 bazuar në nivelet e 2005-ës.

Presidenti Trump tha se nëse nuk mund ta përmirësonte marrëveshjen, ai do të tërhiqte, por burimet diplomatike thanë se nuk ka pasur asnjë përpjekje të madhe për rinegociim./real-news.tv/

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303