Trump mbron lidhjet e biznesit me Rusinë pasi ish-avokati e pranon gënjeshtrën

Donald Trump ka mbrojtur marrëdhëniet e biznesit me Rusinë përpara se të bëhet president, duke i quajtur sërish hetimet aktuale një “gjueti shtrigash”.

Të enjten ish-avokati i tij e kishte pranuar gënjeshtrën në Kongres për një marrëveshje pronësie që Trump po planifikonte në Moskë.

Në një seri postimesh në twitter, Trump tha se marrëveshjet ishin “shumë ligjore”, se ai investoi “zero para” dhe se e braktisi projektin.

Një këshilltar i posaçëm po heton rolin e Rusisë në zgjedhjet e 2016-ës dhe nëse Trump është i përfshirë.

Deri tani nuk janë zbuluar dëshmi të forta të ndonjë marrëveshjeje të fshehtë ndërmjet Trump dhe Kremlinit dhe presidenti ka folur vazhdimisht kundër hetimit.

Trump është aktualisht në Argjentinë për samitin e G20 dhe ka anuluar takimin me presidentin rus Vladimir Putin, duke i bërë thirrje Moskës të lëshojë tre anijet ukrainase dhe ekipet e tyre.

Lër një koment