16.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Trump përshëndet vendimin e gjykatës për ‘Obamacare’

spot_img

Presidenti Donald Trump përshëndeti vendimin e gjykatës kundër Obamacare.

Trump e konsideroi vendimin e marrë si “një vendim të rëndësishëm për vendin tonë”, ndërsa një zyrtar i qeverisë amerikane tha se vendimi i gjykatës së Teksasit nuk do të ketë ndikim të menjëhershëm në mbulimin shëndetësor.

Gjyqtari i distriktit amerikan, Reed O’Connor në Fort Worth, Teksas, vendosi se Obamacare e vitit 2010, është jokushtetuese pasi kërkon që njerëzit të blejnë sigurimin shëndetësor.

Në një vendim që mund të arrijë në Gjykatën Supreme të SHBA-ve, O’Connor u pozicionua me një koalicion prej 20 shtetesh që argumentoi se “Obamacare” kërkon që njerëzit të paguajnë për mbulimin e sigurimeve dhe kjo është e paligjshme, sepse një ndryshim në ligjin e taksave vitin e kaluar hoqi një gjobë për personat që nuk paguajnë për sigurimin shëndetësor.

“Është një vendim i madh për vendin tonë. Ne do të jemi në gjendje të kemi një kujdes shumë të mirë shëndetësor. Ne do të ulemi me demokratët nëse Gjykata e Lartë e mbështet vendimin, “u tha Trump gazetarëve gjatë një vizite në Varrezat Kombëtare të Arlingtonit në Virxhinia.

Trump nuk ofroi detaje mbi potencialin për bisedime shëndetësore me demokratët, të cilët janë të gatshëm të marrin kontrollin e shumicës së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA në fillim të janarit. Senati do të mbetet në duart e republikanëve.

Vendimi i O’Connor u bë publik një ditë para përfundimit të periudhës 45-ditore të regjistrimit për mbulimin shëndetësor të vitit 2019, sipas ligjit.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat