fbpx

Trump vijon sulmin kundër medias

trump.jpg

Presidenti i SHBA Donald Trump ka nisur një sulm të ri kundër medias amerikane, duke thënë se ai “e ka dënuar me forcë urrejtjen dhe fanatizmin”, por kjo nuk raportohet në media.

Duke folur në një tubim në Florida përpara zgjedhjeve afatmesme të javës së ardhshme, Trump tha se një e treta e amerikanëve besojnë se media është “armiku i popullit”.

Megjithatë, ai nuk dha prova për këtë.

Kritikët e akuzojnë presidentin amerikan për nxitjen e dhunës duke përdorur retorikën ekstremiste dhe ndarëse kundër kundërshtarëve, medias, emigrantëve dhe myslimanëve.

Më herët gjatë kësaj javë, Trump ofroi ngushëllime në një sinagogë në Pensilvani, ku 11 adhurues hebrenj u vranë në fundjavë.

Shtëpia e Bardhë ka hedhur poshtë çdo akuzë për sulmin në tempullin Pema e Jetës në Pitsburg dhe armiku i dyshuar i armatosur nuk ishte mbështetës i Trump.

Megjithatë, një person i arrestuar javën e kaluar në lidhje me dërgimin e pakove-bombë në adresë të kritikëve të Trump,mbante fotografi të presidentit që në dritaret e furgonit të tij.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *