20.5 C
Tirana
E mërkurë, 29 Maj, 2024

TË FUNDIT

Tsipras anulon dekretin ‘Kotzias’ për ujërat territoriale

spot_img

Kryeministri dhe ministri i Jashtëm i Greqisë, Aleksis Tsipras, nëpërmjet një deklaratë është distancuar sot nga qëndrimet e ish-ministrit të Jashtëm Nikos Kotzias për zgjerimin me 12 milje të ujërave territoriale të Greqisë.

Kryeministri helen tha se ky proces do të kryhet gradualisht, me dialog të përbashkët me gjithë partitë politike, duke ngritur Këshillin Kombëtar të Politikës së Jashtme.

Sipas tij vendimet përfundimtare do të kalojnë me ligj në Parlament, jo me dekret presidencial sipas formulës ‘Kotzias’.

 

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat