29.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Turqia arreston 295 ushtarakë të dyshuar për lidhje me Gylenin

spot_img

Turqia urdhëroi arrestimin e 295 personave, staf ushtarak në shërbim, tha prokuroria e Stambollit, pasi ndaj tyre rëndojnë akuza për lidhje me rrjetin e klerikut mysliman të SHBA-ve, Fethullah Gulen, për të cilin Ankaraja thotë se ka orkestruar një grusht shteti të vitit 2016.

Ata që u përballën me paraburgimin janë tre kolonelë, tetë majorë dhe 10 nën kolonelë, ku rreth gjysma e të dyshuarve ishin në ushtri dhe pjesa tjetër në forcat e tjera ushtarake përfshirë flotën dhe forcat ajrore, thuhet në deklaratë.

Policia e Stambollit tha të premten pasdite se 150 të dyshuar ishin arrestuar, ndërsa operacioni u shpërnda në 55 provinca të ndryshme të vendit.

Rreth 250 vetë u vranë në grushtin e dështuar, në të cilën Gylen, një ish-aleat i presidentit Tayyip Erdogan, ka mohuar përfshirjen. Gyleni ka jetuar në mërgim të vetëshpallur në Pensilvani, që nga viti 1999.

Më shumë se 77,000 njerëz janë burgosur në pritje të gjyqit që nga grushti i shtetit dhe arrestimet e gjera janë ende rutinë. Autoritetet kanë pezulluar ose shkarkuar 150,000 nëpunës civilë dhe personel ushtarak./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat