30.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Turqia dërgon përforcime në kufirin sirian

spot_img

Turqia po dërgon përforcime në kufirin e saj me Sirinë, njoftoi të dielën agjencia e lajmeve Demiroren (DHA), duke shtuar se rreth 100 automjete, duke përfshirë kamionë dhe armatime, kanë hyrë në këtë zonë.

Aktiviteti ushtarak i rritur vjen disa ditë pasi presidenti Tayyip Erdogan tha se Turqia do të shtyjë një operacion të planifikuar ushtarak mbi milicinë e YPG kurde në Sirinë veriore pasi Shtetet e Bashkuara vendosën të tërhiqen nga Siria.

DHA raporton se konvoji turk, që drejtohej drejt krahinës kufitare Kilis, që ndodhej në provincën jugore të Hataj, përfshinte tanke, mitralozë dhe autobusë që mbanin komando.

Një pjesë e pajisjeve ushtarake dhe personelit duhet të vendosen në pikat përgjatë kufirit, ndërsa disa kanë kaluar në Siri nëpërmjet zonës Elbeyli, tha DHA.

Elbeyli ndodhet 45 kilometra nga qyteti verior sirian Manbij, i cili ka qenë një pikë e nxehtë e madhe midis Ankarasë dhe Uashingtonit. Në qershor, aleatët e NATO-s arritën një marrëveshje që do të shihte YPG të rrëzuar nga zona, por Turqia është ankuar se udhërrëfyesi është vonuar.

Erdogan tha të premten se Turqia do të marrë përsipër luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik në Siri, ndërsa Shtetet e Bashkuara tërheqin trupat e saj, duke shtuar se operacioni i planifikuar do të synojë YPG, si dhe Shtetin Islamik.

Ankaraja e konsideron milicinë e YPG-së të mbështetur nga SHBA-ja një organizatë terroriste dhe një zgjatje të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), e cila sipas Turqisë ka organizuar një kryengritje në Turqi që nga vitet 1980.

Turqia ka kryer dy operacione në Siri kundër YPG dhe Shtetit Islamik në Sirinë veriore./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat