fbpx

Turqia ka larguar më shumë se 6,000 sirianë nga Stambolli

Turqia ka dërguar më shumë se 6,000 emigrantë sirianë në Stamboll në qendrat e strehimit të përkohshëm në provincat e tjera që nga fillimi i korrikut, tha zyra e guvernatorit vendor të premten, dy javë pas një afati kohor për sirianët që nuk janë regjistruar në qytet për t’u larguar.

Autoritetet u kishin dhënë sirianëve që nuk ishin regjistruar në Stamboll deri më 30 tetor për t’u shpërngulur në një provincë tjetër ose për t’u përballur me largimin e detyruar nga qyteti.

Turqia pret më shumë se 3.6 milion sirianë, popullata më e madhe e Sirianëve të shpërngulur nga një luftë civile tetë vjeçare. Numri i Sirianëve në Stamboll, një qytet prej rreth 15 milion, është rritur në më shumë se gjysmë milion.

Zyra e guvernatorit të Stambollit tha se 6,416 sirianë të paregjistruar u larguan nga Stambolli që nga 12 korriku.

Ankaraja dëshiron të vendosë një pjesë të tyre në një tokë që tani kontrollon në veri-lindje të Sirisë, pasi ajo filloi një ofensivë muajin e kaluar kundër milicisë kurde YPG.

Amnesty International dhe Human Rights Watch muajin e kaluar publikuan raporte që thanë se Turqia po dërgon me forcë refugjatët sirianë në veri të Sirisë. Ministria e Jashtme e Turqisë i quajti pretendimet në raporte “false dhe imagjinare”.

Zyra e guvernatorit tha gjithashtu se kishte dërguar 42.888 emigrantë të paligjshëm në provinca që kanë qendra të riatdhesimit, duke shtuar se procesi i tyre i deportimit po vazhdon në ato qendra./real-news.tv/