fbpx

Turqia përshkallëzon sfidat ndaj Greqisë, dërgon anijen kërkimore në zemër të Egjeut

640-0-dfgdg-12-941.jpg

Pas deklaratave të presidentit turk Rexhep Taip Erdogan se nuk do të flasë kurrë me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis si dhe e quajti Greqinë një ‘fqinj i keq’, ditën e sotme Turqia ka dërguar një anije kërkimore Yunuz në zemër të detit Egje.

Sipas mediave greke, ky është një provokim dhe sfidë e drejtpërdrejtë ndaj të drejtave sovrane të Greqisë, ku sipas direktivave detare anija do të dërgohet në katër pika, në një zonë midis Ai Stratis, Lemnos, Lesvos dhe Kios.

Kjo konsiderohet si një tjetër lëvizje e Turqisë që rrit tensionet në Egje, me analistët që shprehin shqetësimin e tyre të dukshëm për lëvizjet e ardhshme të Ankarasë. Fusha e tensionit, megjithatë, nuk kufizohet vetëm në ujërat greke, pasi presionet në Evros po rriten, me Erdogan që ndoshta po përgatit një krizë të re emigracioni.

Turqia përshkallëzon sfidat ndaj Greqisë, dërgon anijen

Në Athinë po diskutohen në tryezë të gjitha lëvizjet e mundshme të Turqisë që do të krijojnë një verë ‘të nxehtë’ në Egje, me retorikën e presidentit turk që të kujton një bishë të plagosur pas takimit Biden-Mitsotakis.

“Athina nuk do të bjerë në grackën e përshkallëzimit që Turqia po përpiqet të vendosë, ne vendosim nëse duhet të përshkallëzojmë situatën”, tha ministri i Jashtëm Nikos Dendias.

Përballë provokimit turk, në fakt po forcon marrëveshjet e saj të mbrojtjes. Një ekip nga Pentagoni amerikan mbërriti sot në Athinë për të nisur bisedimet për F-35. Sipas informacioneve, Athina është e interesuar për 20 F-35 me çmim që shkon në 3.5 miliardë euro.

Ndërsa presidenti turk është i shtrydhur nga brenda, shqetësimi është se për të zgjidhur ngërçet e tij politike, ai mund ta tërheqë litarin në ekstreme. Sulmi i Ahmet Davutoglu është tregues i vështirësisë që ai ka.

“Pozicionet e shprehura nga Mitsotakis në SHBA ishin krejtësisht të papranueshme. Është një qasje që do të shkatërrojë paqen në ishullin e Qipros dhe do të destabilizojë Egjeun dhe Mesdheun. Sigurisht që duheshin dhënë përgjigjet e nevojshme”, ka shkruar ai në Twitter. Dhe pyet: “Çfarë përgjigjesh dha qeveria?”.

Më pas ai fajësoi presidentin turk për reagimin e vonuar, duke vënë në dukje se kishin kaluar pesë ditë nga fjalimi i kryeministrit grek dhe fajësoi qeverinë turke për mosreagimin e duhur, ndërsa pyeti gjithashtu se pse ambasadori grek në Turqi nuk u thirr për shpjegime nga Ministria të Punëve të Jashtme.

Duke reaguar, edhe për të dytin vit, ndaj deklaratave të Erdogan, Komisioni Evropian i dërgoi një mesazh të fortë Turqisë. Në një komunikim me “Kathimerinin”, zv.kryepërfaqësuesja e Komisionit Dana Spinand theksoi se Mitsotakis “është lider i një qeverie të një shteti anëtar të BE-së, e njohur nga e gjithë bota”.

Spinand iu referua konkluzioneve të Samitit të Marsit dhe Qershorit 2021, duke kujtuar se “Turqia pritet të ketë një angazhim konstruktiv me BE-në dhe shtetet e saj anëtare dhe të ndërmarrë hapa për të de-përshkallëzuar.”

“Dëshirojmë t’ju kujtojmë se respekti për fqinjët tanë dhe marrëdhëniet e mira fqinjësore janë baza e bashkëpunimit konstruktiv me Bashkimin Evropian”, përfundoi ajp.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303