fbpx

U akuzua për vdekjen e minatorëve, gjendet i pajetë në qeli bosi i minierës së diamanteve

Ish-kreu i një minierë gjigande të diamanteve në Siberi u gjet i vdekur në qelinë e tij të burgut një ditë pasi u akuzua për vdekjen e minatorëve të bllokuar nga përmbytja, thanë të martën hetuesit.

Tetë minatorë vdiqën pasi uji përmbyti minierën Mir në pronësi të prodhuesit të diamantëve të kontrolluar nga shteti Alrosa në vitin 2017. Trupat e tyre nuk u morën kurrë pavarësisht javëve të kërkimeve.

Kreu i minierës, Alexei Burkser, dhe inxhinieri kryesor u arrestuan pas aksidentit.

Burkser u gjet i vdekur me “shenja të vetëvrasjes” në një burg në rajonin verior të Yakutia ku ndodhet miniera e diamantit, thanë hetuesit.

Të hënën, ata thanë se Burkser, së bashku me ish-inxhinierin kryesor, ishin ndaluar në paraburgim dhe u akuzuan për shkelje të rregullave të sigurisë së minierave që çuan në vdekje të shumëfishta, që mbart një burg maksimal prej shtatë vjet.

Hetuesit vunë në dukje se drejtuesit nuk arritën të ndalonin punën në minierë, megjithëse e dinin se uji po rridhte.