fbpx

U gjet e varrosur e gjallë, ja si është gjendja shëndetësore e foshnjes

Një foshnje që lindi para kohe dhe u gjet e varrosur e gjallë në një tenxhere balte në Indinë veriore është rikuperuar plotësisht, njoftoi mjeku i saj.

Në mes të tetorit, ajo u dërgua në spital në një gjendje kritike, duke vuajtur nga septikemia (infeksion) dhe një numër i rrezikshëm trombocitesh.

Tani ajo ka fituar peshë dhe numërimi i trombociteve është normale, tha pediatri i saj Ravi Khanna për BBC.

Prindërit e saj nuk janë gjurmuar dhe ajo do të jepet për birësim pasi të rikuperohet plotësisht.

Tani për tani, është nën kujdestarinë e autoriteteve të mirëqenies së fëmijëve në rrethin Bareilly, në shtetin verior të Uttar Pradesh.

Ajo u gjet aksidentalisht nga një fshatar që po varroste vajzën e tij